Agencje marketingu internetowego idą pod prąd

Przenoszenie budżetów reklamowych z mediów tradycyjnych do internetu chroni agencje interaktywne przed negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego – takie wnioski płyną z najnowszego badania “Client-Agency Economic Outlook Survey” przeprowadzonego w maju 2009 r. w USA. Krajowe analizy potwierdzają ten trend – reklama w internecie, jako jedyny segment w rynku reklamowym, odnotowała 7% wzrost przychodów w I kwartale 2009 r.

E-handel

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Badania ze USA niezbicie dowodzą osłabienia się sytuacji ekonomicznej agencji marketingowych. 87% badanych firm odczuwa wpływ kryzysu gospodarczego na ich działalność.

Masz ochotę zgłębić swoją wiedzę i przeczytać kolejne wątki na ten temat? To świetnie – najedź zatem na hiperłącze do witryny i wejdź do intrygującej witryny.

Nieliczne z nich – 7% potwierdza, że kryzys oddziałuje na ich firmy pozytywnie. Jedynie co 20. badana firma nie odczuwa żadnego związku między sytuacją na rynku a działalnością firmy. Zobacz na czym polega badania marketingowe firmy.

Za promocją internetową przemawia łatwość rozliczania konwersji wykupionych kampanii, co potwierdza na przykładzie e-mailingu Błażej Miernikiewicz, dyrektor zarządzający jednej z największych w kraju agencji specjalizujących się w marketingu internetowym – Zainteresowanie mailingami rosło ostatnio bardzo dynamicznie. Włączenie do oferty wydawców mailingów rozliczanych za kliknięcie (CPC) pozwala marketerom na łatwą ocenę efektywności tego typu działań. Często okazują się one skuteczniejsze i tańsze od reklamy w TV czy prasie.

firma

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Krajowe analizy odzwierciedlają trendy w USA dotyczące internetowych form promocji. Według badania domu mediowego MPG w I kwartale 2009 r. polski rynek reklamy zmniejszył się o 160 mln zł, czyli prawie o 10% w stosunku do I kwartału 2008 r. Tylko reklama internetowa zanotowała 7% wzrost przychodów w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2009 r. Analiza domu mediowego ZenithOptimedia jest jeszcze korzystniejsza dla sektora – analitycy prognozują mu 20% wzrost w tym roku.

Prognozy potwierdza codzienna praktyka firm marketingu internetowego:- Polskich agencji specjalizujących się w marketingu internetowym kryzys nie dotknął – stwierdza Błażej Miernikiewicz z – Zainteresowanie linkami sponsorowanymi jak i pozycjonowaniem nie maleje. Po pierwszym półroczu mamy ponad 15% więcej klientów niż na koniec 2008 r., co daje ponad 300 polskich i zagranicznych serwisów internetowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych agencji SEO/SEM, z którymi mamy kontakt – skomentował szef Artefakt.