Aparat fotograficzny – informator zakupowy

Wiele osób jest przeświadczonych, iż nie ma fajniejszego aparatu niż lustrzanka. Fakt – zawodowcy z reguły korzystają z lustrzanek, bowiem te są w wyższym stopniu odporne na trudy pracy, prędkie, bezawaryjne.

czasy się jednakże zmieniają, rynsztunek cyfrowy jest coraz to lepszy i bardziej dostępny. Lustrzankę plus obiektywy makro zdołamy obecnie kupić niejednokrotnie taniej, niż aparat kompaktowy. Naturalnie nie model profesjonalny, acz przyzwoity amatorski aparat fotograficzny z lustrem. To sprawia, że po kamery lustrzane sięgają także laicy, jacy następnie narzekają na obsługę aparatu. Lustrzanki mają bowiem niezaprzeczalne walory, lecz także wady, bądź raczej cechy, jakie nie każdemu odpowiadają. Czasem lepiej sięgnąć więc po kompaktowy aparat. Czy też kupić bezlusterkowca – coraz to w wyższym stopniu modny typ aparatu.
mężczyzna

Źródło: flickr.com
Jakość fotografii w dużym stopniu jest zależna od matrycy światłoczułej w urządzeniu, a zwłaszcza rozmiaru pikseli na tej matrycy. Im ogromniejsze piksele, tym z zasady lepsza jakość obrazu, wysoka czułość na światło. Rozmiar pikseli zależy też od rozmiaru matrycy i od ich zagęszczenia na jej powierzchni. A zatem wniosek jest taki – im ogromniejsza matryca a także piksele, tym lepsza jakość fotografii, szczególnie w słabym oświetleniu. Aparaty fotograficzne mają przeróżne wielkości matryc, jednak prym tu wiodą lustrzanki a także większość bezlusterkowców. Amatorskie aparaty przeważnie oferują sensory rozmiaru APS-C.

Istnieją także kompakty z tak dużymi matrycami, są to jednak nieliczne a także drogie modele. Jeśli mimo wszystko wolimy nabyć aparat kompaktowy, kierujmy uwagę na modele z matrycami BSI CMOS – są one w wyższym stopniu czułe na światło.