Branża IT – z jakiego względu jest faktycznie doskonałym środowiskiem dla freelancerów, a więc wolnych strzelców?

Czasy, gdy kategoryczna większość osób pracowała na etacie – przepisowe 8 godzin już dawno minęły. Dziś stosunek pracy się zmienił, ponieważ musiał się dostosować do oczekiwań nowoczesnego rynku i pracownicy mają zdecydowanie bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie profesji. Nadzwyczaj dużą popularnością odznacza się przede wszystkim freelancing.

freelancer

Autor: markus spiske
Źródło: http://www.flickr.com

Freelancer, czyli wolny strzelec, osobiście wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje z reguły z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie albo o dzieło. Niekiedy prowadzi również swoją firmę, w ten sposób może np. wystawić fakturę. Istotą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe.

Nie czekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz wpis, to czytaj również elektroniczne zarządzanie dokumentacją kolejne wiadomości na wybrany temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

Z powodzeniem można stwierdzić, że aktualnie branża IT jest idealnym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego względu?

Oczywiście przez wzgląd na fakt, że taka specyfika pracy daje szansę na wykonywanie jej zadaniowo, od zamówionego projektu do kolejnego. Przykładem może być chociażby praca programista. Firmy nie muszą już obecnie zatrudniać programistów na stałe i konstruować etatów, co jest związane z niemałymi kosztami. Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, który będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

W ten sposób, dana firma może poszukać fachowca w całej Polsce i tym samym wybrać osobę o największym doświadczeniu, doskonałych kwalifikacjach lub terminale mobilne optymalnych oczekiwaniach finansowych. Jest to faktycznie ciekawe rozwiązanie, korzystne również dla pracowników IT, którzy mają możliwość współpracować z cenionymi firmami w całej Polsce nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, freelancer IT może mieszkać nawet w odległej wsi, lub w zupełnie innym kraju, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie wpływa na jego pracę – zobacz . Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT stwarza im rzeczywiście najlepsze ku temu warunki, w związku z tym nie należy się dziwić, że tego rodzaju fachowcy dużo częściej decydują się na pracę na własny rachunek i rezygnują ze stałego etatu.

W dodatku IT generuje dużo większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można się spodziewać, że niebawem tego rodzaju model pracy stanie się jeszcze bardziej popularny i dużo więcej osób będzie wybierało pracę w tym charakterze.