Co to jest macierz dyskowa oraz z jakiego powodu należałoby ją wykorzystywać?

Kwestia posiadania całkowitego bezpieczeństwa w tzw. środowisku IT przy WDrożeniu bardzo dużej wydajności i łatwość zarządzania czy konsolidacja urządzeń to główne argumenty przemawiające za zastosowaniem narzędzia posiadającego od paru do kilku setek dysków fizycznych.

Są one dla komputera uwidocznione są jako pojedynczy dysk.
przykład czarnego samochodu marki ford focus

Autor: Aurélien JEANNE
Źródło: http://www.flickr.com
Taka macierz dyskowa jest używana nie tylko w ogromnych przedsiębiorstwach czy urzędach, lecz również w przypadku poszczególnych stacji roboczych. Wspomniane wcześniej atuty w praktyce oznaczają o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni na dyskach. Taki system macierzy, dzięki wielowarstwowej strukturze to w rzeczywistości wykorzystujący dużą ilość protokołów dostęp do wszystkich informacji. Tworzy to zatem niezwykle złożony system w pojedynczej obudowie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na opisywany w tym artykule wątek, to sprawdź tutaj bez wahania uzupełniające informacje (https://it-solve.pl/).

Zastosowany w tego typu rozwiązaniach wzorzec RAID gwarantuje znakomitą dostępność informacji przy zachowaniu dużego bezpieczeństwa funkcjonowania. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku dużych korporacji albo innych spółek.

macierz dyskowa

Autor: TAKA@P.P.R.S
Źródło: http://www.flickr.com
Drugą zaletą płynącą z zastosowania macierzy dyskowych jest niezwykle znaczne polepszenie efektywności funkcjonowania stacji roboczej. Tego typu macierz może bardzo odciążyć procesor, a przez to wywołać szybsze działanie mechanizmów odczytu oraz zapisu danych. Pomimo pozornego dużego stopnia zaawansowania, administracja tego typu systemem jest dla wyszkolonego informatyka stosunkowo prosta. Jest tak z tego powodu, że dużą część czynności można by wykonać przy zastosowaniu tylko pojedynczej konsoli.

Ponadto większość prac związanych z rozbudowaniem systemu można przeprowadzić w taki sposób, że będzie to proste do interpretacji dla innych części środowiska i to bez obowiązku wstrzymywania układu.