Czym jest telebim i jak działa? Dlaczego tak duża popularność telebimu? Te i inne pytania postaramy się wyjaśnić w poniższym wpisie

Środki masowego przekazu są obecnie niezmiernie nowoczesne, w przyszłości będą coraz bardziej zaawansowane, ale już dzisiaj musimy tworzyć najbardziej nowatorskie rozwiązania. W ciągu kilku poprzednich lat ujrzeć możemy pokaźny rozwój nauki, szczególnie jeśli chodzi o przekaz wideo. z pewnością znakomitym przykładem w tym aspekcie są telebimy.

Czym właściwie jest telebim? Jest to po prostu ekran, który ma duże rozmiary – kliknij i sprawdź. Matryca takiego ekranu w pełni jest skonstruowana ze specjalistycznych diod typu LED. To powoduje, że ekran jest kolorowy, a poszczególne wyświetlane składniki są bardzo dobrze widoczne. Bezsprzecznie za cechę charakterystyczną telebimów powinniśmy uznać ich ergonomiczność. Nieważne bowiem, w jakich warunkach będą użytkowane, obraz filmowy i tak będzie bardzo wyraźny.

Billboard

Autor: Iain Patterson
Źródło: http://www.flickr.com

Mało tego, nawet podczas bogatych warunków atmosferycznych, przykładowo, gdy na telebim padają promienie słoneczne, nie będzie pogorszenia jakości obrazu. Jak wiemy jednakże w przeciętnych telewizorach to nie było takie normalne, więc strasznie takie warunki mogły przeszkodzić w odbiorze. Na szczęście w pozycji, gdy mamy telebim taki kłopot nie występuje. Tak więc, niezależnie od warunków, obraz na telebimach będzie zawsze doskonale widoczny.

Bardzo interesującą kwestią jest też pytanie, jak zbudowany jest telebim. Dużo osób się nad tym zastanawia porównując go do budowy telewizora. Chociaż pokrewieństwo widać, to jednakże telebim jest w dużym stopniu inaczej zbudowany. To tak zwana konstrukcja modułowa. Co to znaczy? Wszelki telebim jest złożony z określonej ilości modułów. Mają one przeważnie postać prostokąta.

Tego typu podzespołów może być parę, w dużej zaś mierze zależne jest to od wielkości, jaką docelowo powinny posiadać telebimy (link do artykułu). Wiadomym jest jednakże, iż moduł nie wyświetla całego obrazu, a tylko jego określoną część. Razem z pozostałymi modułami, składa obraz w całość. Jak widać działanie i budowa (zbrojenie kompozytu) telebimu to dość intrygujące i nie do końca oczywiste mechanizmy. Niemniej, jeśli już się w wyższym stopniu zanurzymy w temat wydedukujemy dlaczego tak to działa i czemu telebimy cieszą się rosnącą stale popularnością.