Czym jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?

W obecnych dniach niezwykle dużo urządzeń, których każdego dnia używamy do różnych celów musi przed opuszczeniem firmy albo nawet jeszcze wcześniej, przed podjęciem decyzji o produkcji takiego urządzenia, przejść wiele różnych testów.


Dla przykładu w przemyśle motoryzacyjnym zalicza się do nich przykładowo badanie amplitudy wstrząsów mechanicznych.


użytkownik
Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
wibrometr


Przecież podróżujący pojazd, a więc również wszelakie części, z których jest on złożony, calutki czas jest wystawiony na różnego wariantu drgania. A przecież niemało elementów jest zrobionych z metalu, czyli surowca, który wystawiony jest na tzw. zmęczenie. Dlatego także przed podjęciem postanowienia o produkcji danej części, wielokrotnie robi się testy w urządzeniu pod nazwą wibrometr. Jak już to zostało wspomniane, funkcjonuje ono do pomiaru częstotliwości wstrząsów, czyli w tym wypadku, kontroli jakości danej części. Odmienne badania, jakie można by wykonać za sprawą wibrometru to pomiar przesunięcia, nasilenia czy prędkości badanego elementu.


W praktyce znajduje on wykorzystanie m.in. do badania drgań wału napędowego w silnikach spalinowych. Należałoby dopowiedzieć, iż w najnowszych odmianach wspomnianego sprzętu do powiększenia dokładności pomiarów wykorzystywany jest także laser. Dlaczego? Gdyż w przypadku wielu mechanizmów, od ich największej klasy w niektórych wypadkach może zależeć nawet ludzkie życie.


Przeto też wibrometr to tak istotne narzędzie, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z takiego sprawy. Podsumowania z badań zrobionych za sprawą wibrometru przekazywane są do laptopa, jaki mógłby w specjalnym programie utworzyć np. wykres amplitudy drgań.