Franczyza czy porozumienie partnerskie?

Polskie firmy sieciowe praktykują kilka rodzai współpracy z przedsiębiorcami kierującymi ich jednostkami. W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na pytania czym one się odróżniają jak też jakie prawa oraz obowiązki posiada partner, a jakie franczyzobiorca.

Funkcjonujące w naszej ojczyźnie tak zwane systemy partnerskie to zazwyczaj umowy o współpracy sprzedażowej, dystrybucji artykułów bądź też usług, w celu ich dalszej sprzedaży przez kooperanta na swój rachunek. Wspólnik w zamian za design zgodny z wzorcami sieci dostaje od producenta bądź dystrybutora lepsze warunki finansowe.

System partnerski umożliwia centrali sieci zbyt, jednakże nie reguluje dalszych składników prowadzenia biznesu, toteż daje stronom znaczną autonomię. Często system partnerski bywa odmianą przejściową do współpracy agencyjnej bądź franczyzowej, bowiem na dłużej żadnej stronie tak luźny kontrakt nie wystarcza.

Program partnerski

Autor: leyla.a
Źródło: http://www.flickr.com

Umowa franczyzowa natomiast oparta jest na aktach prawnych tj. ustawa o ochronie konkurencji a także konsumentów a również na regulacjach unijnych.

To bez wątpliwości bardzo ważna kwestia, więc jeśli masz ochotę ją poznać głębiej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w ofercie.

Dobrze spreparowany układ franczyzowy charakteryzuje się kompleksowością, innymi słowy drobiazgowym przedstawieniem wzornika współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Oczywiście z natury rzeczy umowa franczyzowa stawia franczyzodawcę w uprzywilejowanej pozycji. Wypływa to z tego, iż musi on w dobry sposób osłonić swoje know-how, to znaczy mądrość w temacie prowadzenia firmy w sposób zgodny z opracowanymi standardami. Nie znaczy to jednakże, że franczyzbiorca zostaje całkowicie ubezwłasnowolniony, jak się czasami myśli.

Reasumując, trzeba zawsze pamiętać o tym, by przede wszystkim skrupulatnie umowę przeczytać, a później skonsultować ją z jurystą.

Zaciekawił Cię nasz wpis? W takim razie kliknij w link do serwisu ryczałt za samochód i rozkoszuj się następnymi newsami. W razie pewnych pytań – pisz do nas.

Do odpowiednio spisanej umowy franczyzowej nie zagląda się w trakcie jej obowiązywania, ponieważ wszystkie kwestie operacyjne zawarte są w podręczniku systemowym.

Doświadczenie pokazuje jednak, iż w pewnej części umów brakuje norm rozstrzygania spraw dyskusyjnych w modelu kooperacji pomiędzy uczestnikami (wyznaczenie realnych do wystąpienia obszarów konfliktowych a także strategii ich rozstrzygania). Może to prowadzić do impasu w dwustronnych stosunkach uczestników układu jak też długotrwałych procesów sądowych.