Jak ćwiczyć umiejętności dziecka na języku polskim w szkole podstawowej?

Jednym z wyzwań, które stoją przed nauczycielami w każdej szkole, jest ciągłe obmyślanie ciekawych ćwiczeń, dzięki którym uczniowie będą mogli wykorzystać przyswojone informacje. Takie ćwiczenia niezbędne są na każdym przedmiocie, wymaga ich także język polski. Szkoła podstawowa to początkowa faza nauczania. I właśnie ten okres może wpłynąć na dalszą chęć zdobywania informacji, dlatego dobrze jest się naprawdę postarać, aby każde dziecko z zaciekawieniem wykonywało postawione przed nim zadania. Ćwiczyć należy każdą umiejętność, począwszy od pisania.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Najmłodsi uczniowie zaczynają od szlaczków oraz literek, im dalej – tym trudniejsze wyzwania. Nauka pisania bowiem to nie wszystko, musimy nauczyć się pisać poprawnie, czyli bez robienia błędów – By poznać reguły interpunkcji, ortografii lub gramatyki można np. zadać uczniom interesujące ćwiczenia redakcyjne. Zależnie od ich wieku to m.in. opis ulubionego zwierzaka czy dokończenie opowiadania czytanego przez nauczyciela. Obok pisania stoi czytanie – na początek idealne będą niedługie opowieści słowno-obrazkowe, by nie przeciążać kilkuletniego malucha.

Nie ma co zwlekać, takie rzadkie okazje należy prędko wykorzystać, zatem nie czekaj i zwyczajnie sprawdź kompletną ofertę (http://www.snmw.pl/skup-banknotow-krakow/).

Wraz z rozwojem umiejętności można wprowadzać coraz trudniejsze czytanki, a nawet próbować czytania ze zrozumieniem.

Tutaj trzeba zaznaczyć, że dzieci szybciej przyswajają tekst, gdy czytają go po cichu, dlatego to dobre zadanie do domu, kiedy uczeń może się skoncentrować i nic nie będzie mu przeszkadzać. Istotne są też ćwiczenia językowe oraz rozpoznawanie różnych części mowy. Mogą to być interesujące kolorowanki, uzupełnianki albo nawet ćwiczenia internetowe, gdyż dzisiaj coraz więcej szkół może sobie pozwolić na prowadzenie zajęć w salach komputerowych, aby je

szkoła

Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com

uatrakcyjnić.

Dzieci w szkole powinny ponadto czytać lektury, choć nie każdy uczeń jest ku temu chętny. By wzmocnić jego motywację dobrze np. poprosić o wymyślenie innego zakończenia opowieści bądź uzupełnienie quizu aby sprawdzić, co uczniowie pamiętają z książki. Zaprezentowane ćwiczenia to świetny pomysł na przygotowanie interesujących lekcji języka polskiego. Nauczyciele mają dużo pracy, ale są usatysfakcjonowani, gdy ich uczniowie z ochotą przychodzą na zajęcia i czekają na nowe wyzwania, jakie pobudzają ich myślenie oraz kreatywność. W poszukiwaniach pomysłów dobrze korzystać z zasobów internetu.