Jak dobrać aparat cyfrowy?

W zakupie aparatu cyfrowego należy się wykazać zdrowym rozsądkiem, żeby funkcje nam nie przydatne, nie przyćmiły radości z wykonywania fotek. Kwestia robi się jeszcze w wyższym stopniu zagmatwana, gdy weźmiemy pod uwagę, iż jedni wytwórcy mogą mieć w swoich aparatach wspaniałą optykę (decydującą o jakości obrazu), ale słabsze przetworniki obrazu (w efekcie psujące efekt finalny), albo dobrą funkcjonalność, jednak gorsze parametry obrazowe.

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Nie frasujmy się tym jednakże przesadnie.

Sprawdź tutaj – więcej zobaczysz w serwisie, który znajdziesz na tamtej stronie. To będą analogiczne materiały, zatem niewątpliwie je także uznasz za ciekawe!

Pstrykanie zdjęć ma być rozkoszą (szczególnie fotek familii, przyjaciół, lub wakacyjnych). Zwróćmy jednak uwagę na parę aspektów: 6MP jest całkowicie wystarczającą rozdzielczością dla każdego, sprzęty oferujące wyższe rozdzielczości nie są nieodzowne, jeżeli nie wykonujemy zdjęć większych aniżeli 20 na 30cm (karta A4), skoro jednak obecnie wszystkie aparaty oferują rozdzielczość powyżej 10MP możesz odpuścić sobie ów parametr, albo wręcz podejść do niego inaczej, zatem dobierać sprzęty z najmniejszą dostępną rozdzielczością – im mniej pikseli tym będą one większe jak też oferują lepszą dynamiczność obrazu.

Prawie żaden sprzęt kompaktowy nie czyni należytych technicznie fotek wyżej czułości 400 ISO, większe czułości (zwłaszcza typu 1600, 3200) za każdym razem prowadzą do degradacji filmu (rozmazanie szczegółów) i są w większości wypadków chwytem marketingowym. Super zoomy (więcej aniżeli x4, oferujące obszar tele o ekwiwalencie ogniskowej większej niż 200mm) są niewiele użyteczne, po pierwsze dlatego, iż filozoficznie i technicznie ciekawsze jest takie praktykowanie fotografii, kiedy jest możliwie się nieopodal fotografowanych przedmiotów, po drugie stabilne utrzymanie długiego obiektywu Sigma, tak żeby nie poruszyć fotek, jest nadzwyczaj skomplikowane – porównaj. Mechaniczna (nie programowa) stabilizacja obrazu jest niezbędna dla urządzeń oferujących ekwiwalenty ogniskowej większy niż 105mm jak też jest bardzo wskazana w dowolnym aparacie, gdyż wiele wskazuje na to, iż jest ciekawszym rozwiązaniem zapobiegającym poruszeniu fotek, aniżeli wysoka czułość.
Jeżeli pragniecie samodzielnie dokonać wyboru kompaktu, czy lustrzanki cyfrowej polecam strony z ich recenzjami.

Powinniśmy jednakże pamiętać, że im więcej się o tym wszystkim czyta, tym człek sam już nie wie co wybrać. Pamiętajcie zatem, że fotografia ma być zabawą oraz uciechą i lepiej robić zdjęcia nawet niezbyt udanym aparatem, niż rozmyślać jaki kupić.