W jaki sposób działają drukarki 3d ? W jakich branżach najlepiej się sprawdzają?

Jeszcze pewien czas temu drukarki 3d wydawały się wynalazkiem prawie jak z filmu sf. obecnie są dostępnew ofercie wielu sklepów, co więcej stać na takie drukarki coraz większą liczbę ludzi.


Oczywiście, pewnym ograniczeniem jest koszt, ale również i ona stale maleje.
wydruk 3D
Autor: You Tube - Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com


Żeby z niej skorzystać, należy stworzyć program z pomocą programu typu CAD. Następnie trzeba wyeksportować plik do formatu STL. To jest program stworzony do obsługiwania drukarki.Później przesyłamy go do urządzenia. Dopiero po tym drukarka zacznie działać oraz możliwe są wydruki 3d. Zależnie od tego, jak bardzo zaawansowany będzie nasz projekt, wydruk może trwać od kilkunastu aż do nawet kilkudziesięciu godzin.
Podczas całego procesu drukarka utworzy jedną warstwę, jaka posiada określoną grubość, a potem nakłada tą warstwę na wyznaczony roboczy obszar. Po takim procesie nakłada kolejną, aż do stworzenia zaprojektowanego. Ale to jeszcze nie wszystko, bo dzięki takiej drukarce możemy skanować przedmiot, jaki później zostanie wydrukowany. Jednakże wymaga to zakupienia specjalnego urządzenia skanującego. Drukarki trójwymiarowe stosuje się najczęściej do utworzenia prototypów oraz modeli w przemyśle czy tych większych przedsiębiorstwach - sprawdź jak działa szybkie prototypowanie.


W życiu codziennym dają szansę, żeby stworzyć osobiste i jedyne w swoim rodzaju projekty, w których nieważna jest liczba, lecz niepowtarzalność. Tworzonych jest coraz więcej portali online, jakie umożliwiają zaprojektowanie, a następnie wydrukowanie rzeczyw pojedynczych egzemplarzach.


Należy jednak nie zapominać, że drukarki nie dają rady stworzyć rzeczy o zaawansowanych wyglądach albo też składających się z kilku różnych materiałów.