Jak funkcjonuje centrala telefoniczna? Z jakich podzespołów jest złożona?

Mamy całą masę urządzeń, jakich nie widzimy na co dzień, a mają one bardzo ważną rolę. Funkcjonują one poniekąd „w tle” zapewniając bezawaryjną pracę wielu różnego rodzaju urządzeniom.

centrala telefoniczna

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Poniżej przedstawimy zespół urządzeń, który umożliwia niezakłóconą komunikację przez telefon.
siemens

Autor: Ingo
Źródło: http://www.flickr.com
Przykład to centrala telefoniczna, która jest złożona z dużej ilości sprzętów pozwalających łączyć się użytkownikom sieci telefonicznej w celu wymiany różnego rodzaju informacji. Zespół takich urządzeń da się podzielić na dwie grupy.

Pasjonuje Cię ten nieszablonowy wpis? Jeżeli tak, oprócz tego zerknij koniecznie na tekst, który został umieszczony tu – on także wzbudzi twoją ciekawość.

Pierwsza to tak zwana grupa komutacyjna pomagająca łączyć ze sobą rozmowy. Z kolei reszta odpowiada za odpowiednią pracę całej centrali. jakość i stopień zaawansowania central może być dość różny, w zależności od tego, w jakich czasach zostały one stworzone. Mówimy tu o technice analogowej i cyfrowej, jaka jest oczywiście nowocześniejsza. W obydwu przykładach inny jest sposób funkcjonowania, lecz również przesyłania informacji.

W takiej grupie sprzętów komutacyjnych znajdują się łącznice telefoniczne. To one są odpowiedzialne za zestawienie ze sobą łączy w ten sposób, by mogło zostać przeprowadzone połączenie. Taka łącznica składa się też z szeregu podzespołów, do których należą między innymi Urządzenia do sterowania, łącza typu abonenckiego oraz międzycentralowe, sieć połączeniowa, jak i linowe wyposażenie. Łącznice sterowane są w sposób ręczny albo też automatycznie. Ten ostatni sposób może być elektroniczny, cyfrowy albo też odbywa się elektromagnetycznie.

To jedynie skrótowy opis objaśniający czym w ogóle jest centrala telefoniczna oraz z jakich podzespołów jest złożona. Dokładniejszy opis z pewnością wymagałby wejścia w dość skomplikowane i techniczne detale.