Jak kupić właściwą nawigację do auta?

Niezawodna nawigacja do samochodu to podstawa, kiedy wybieramy się na wakacje albo też jedziemy w podróż firmową. Należy przekonać się zatem, jaki GPS kupić, aby był niezawodny w każdych okolicznościach oraz na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę.

Nawigację do pojazdów możemy rozróżnić w głównej mierze ze względu na ceny. Istnieje mnóstwo tanich modeli, jakie zapewniają nam jakość wystarczającą na bezproblemowe stosowanie ich w codziennych warunkach (odnośnik). Dla znacznie bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są bardziej zaawansowane sprzęty. Producenci przygotowali w tej kwestii mnóstwo różnorakich możliwości, których jednak na próżno szukać wybierając tańsze opcje.

Autor: Harman-Becker

Jeżeli GPS wykorzystywany jest przez profesjonalnych kierowców albo też do celów stricte zawodowych, najczęściej nie opłaca się inwestować w tani sprzęt, który w bardziej zaawansowanych sytuacjach może nie wystarczyć. W tym przypadku niezawodnym rozwiązaniem będzie solidny sprzęt z szybkim procesorem, większą pamięcią, dobrym modułem GPS oraz mapą pokładową. Wyjeżdżając za granicę warto jest wybierać raczej lepsze jakościowo urządzenie oraz niezbędną mapę na pokładzie, która będzie zawierać cały obszar naszej podróży. W przypadku niedalekich wypadów za miasto wystarczający jest zwykły smartfon wyposażony w najnowszą mapę dróg oraz adresów.

Becker Ready 50

Autor: Becker
Źródło: Becker
Powinniśmy zwrócić uwagę także na POI, czyli point of interest, specjalny punkt w przestrzeni, który może być dla nas w jakiś sposób konieczny lub godny uwagi (źródło). POI jest niezwykle często stosowany w elektronicznych urządzeniach nawigacyjnych – może oznaczać np. niebezpieczne miejsca czy miejsca, na jakie musimy zwrócić szczególną uwagę.

Warto także mieć na uwadze to, czy urządzenie nawigacyjne jest łatwe w obsłudze i posiada jasny, czytelny ekran. Przydatny jest również odpowiedni głośnik (głośniki wi-fi) oraz jak najbardziej dokładny panel dotykowy. Bez wątpienia liczy się również łatwość montażu urządzenia. Sprawdźmy też ramię i uchwyt, które gwarantują nam odpowiednią regulację. Podczas wielu godzin podróży naszym autem powinna nam być niezbędna także działająca ładowarka samochodowa, dzięki której będziemy mogli w każdym momencie podładować GPS w przypadku rozładowania.