Jak samemu uzupełnić PIT?

Rozliczenie podatku za 2014, podobnie jak za każdy rok, jest powinnością każdego płatnika podatków. Należy to zrobić co roku do 30-go dnia kwietnia. Współcześnie nie musimy już nawet korzystać z pomocy biur podatkowych, ponieważ sami odpowiednio poradzimy sobie z powyższym zadaniem. W jaki sposób wobec tego samodzielnie wypełnić PIT?

finanse
Pierwszym krokiem jest zadecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 zrobić w sposób tradycyjny, czy może skorzystać ze specjalnych programów komputerowych (sprawdź). Aplikacje komputerowe nie tylko prowadzą nas krok po kroku przez cały proces, ale nawet umożliwiają przesłanie dokumentów w sieci do danego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, trzeba mieć przy sobie dokumenty wysłane przez naszego pracodawcę bądź inne instytucje, jeśli pobieramy rentę, emeryturę bądź stypendia. W dokumentach tych zapisane są informacje dotyczące dochodów a także zaliczek pobranych na opłacenie podatku. Wszelkie przedsiębiorstwa i placówki powinny wysłać niniejsze oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami należy też posiadać stosowny wniosek – w przypadku, gdy wypełniamy PIT w programie, nie musimy się tym przejmować (gotowe druki można dostać między innymi w Urzędzie Skarbowym albo ściągnąć je ze strony internetowej powyższej instytucji).
finanse
Potem drukujemy go w domu lub w drukarni. Niekiedy możemy mieć formularz z poprzedniego roku, lecz nie zawsze jest on aktualny, dlatego lepiej wziąć nowy. Siadając do zeznania podatkowego niezbędny będzie jeszcze dowód osobisty, numer PESEL i numer NIP. Dzięki powyższym danym bez trudu uzupełnimy wszelkie potrzebne rubryki (szersze informacje). Co mieści się w dokumencie zeznania podatkowego? Pierwsza strona to informacje osobowe, do których zalicza się również adres zameldowania.

Jeśli będziesz zdania, że zawarte w tym artykule informacje są godne uwagi, zobacz dodatkowo szczegóły w linku kalkulator wynagrodzeń 2015. Odnajdziesz tam równie przydatne dane.

Do tego znajdują się tutaj rubryki, w których należy wpisać rok podatkowy i czy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Konieczna jest również informacja czy to rozliczenie jest pierwszym składanym podczas tego roku kalendarzowego. Na następnej stronie umieszczamy dane odnośnie do dochodów, kosztów ich pozyskania a także zaliczek na podatek i należnych ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem wszystkich wyliczeń.

Na koniec musimy pamiętać o podpisie, bez którego żadna deklaracja nie jest ważna (przy wysyłce online nie jest potrzebny).