Jak wybrać laptop? Jaki będzie najlepszy?

Jeden notebook nie jest równy drugiemu. Już w fazie przeglądania propozycji w marketach pojawiają się istotne pytania: którego laptopa nabyć?
Jedno z najczęstszych pytań, jakie pada w trakcie wyboru laptopa, dotyczy operacyjnego systemu.

Tissot Bridgeport

Autor: Tissot
Źródło: e-arttime.pl
Notebooki bywają wyprzedawane z systemem albo bez systemu. Laptop bez systemu operacyjnego może być nawet paręset złotych tańszy. Wypływa to z tego, iż producent nie wykupuje wówczas dla niego licencji na oprogramowanie jak też nie musi przez to podwyższać ceny, za którą sprzedaje urządzenie. Aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką, należy pamiętać, iż wytwórcy nie dołączają systemu na osobnej płycie CD. Instalują go na tak zwanej partycji Recovery. Jeżeli chodzi o system Windows, to jest on coraz nagminniej przypisany do konkretnego laptopa, co uniemożliwi instalację systemu na drugim.

Dyski TRANSCEND PSD520

Autor: TRANSCEND
Źródło: TRANSCEND
Kamera to kolejny nieodłączny fragment laptopa. Bez niej nie da się w pełni skorzystać np. z wielu komunikatorów. Wytwórcy montują w notebookach kamery przeróżnej jakości. Najczęściej spotykane mają rozdzielczość 1 megapixeli. Zapewnia to przyzwoitą jakość obrazu, lecz zawsze możesz poszukać laptop z lepszą kamerą. Szczególnie jeżeli potrzebujesz prowadzić wideokonferencje albo chcesz nagrywać w ów sposób tak zwane podcasty.

Coraz częściej w handlu pojawiają się komputery przenośne wyposażone nie wyłącznie w standardowe dyski HDD o wielkiej pojemności, ale także w dyski SSD (czy odmiennie powiadając dyski oparte o pamięć flash). Te ostatnie charakteryzują się szybszym dostępem do danych, większą trwałością jak też mniejszą wagą.