Jakiego typu mamy wybór w kwestii zasobów sprężarki do suszenia powietrza? Sprawdźcie trzy główne rodzaje

Sprężone powietrze zwane jest zazwyczaj „czwartym medium energetycznym” znajdującym zastosowanie w przemyśle. Jednak w przeciwieństwie do wody, gazu czy elektryczności – ten kto używa powietrza jest też jego producentem.


przemysł
Autor: dr_zoidberg
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo łatwo stać się swoim osobistym dostawcą tego typu medium – wystarczy kupić i zainstalować sprężarkę do sieci sprężonego powietrza czy osuszacze sprężonego powietrza i osprzętu towarzyszącego w swoim zakładzie. Jednym z najważniejszych etapów wytwarzania sprężonego powietrza jest wybór odpowiedniej sprężarki. Jaki kompresor powietrza będzie najlepszy. Bez watpienia to najdoskonalsze są trzy typy.

Priorytetową z nich jest sprężarka działającą za pomocą tłoka.Reguła funkcjonowania sprężarki tłokowej jest najbanalniejsza do zrozumienia. Również często nazywana jest sprężarką wyporową (objętościową) – sprężarka tłokowa zużywa wyznaczoną objętość powietrza i przez tłok, ściślej pracę napędzaną siłą przekazywaną z połączonego z nim korbowodu, zmniejsza objętość zassanego powietrza, zwiększając jego ciśnienie Kolejną jest sprężarka śrubowa.


przemysł
Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż nie w tak naturalny sposób jak te wyposażone w tłok kompresory śrubowe są tez narzędziami typu wyporowego. Sprężanie może odbywać się przez zazębianie się dwóch wirników o naciętej linii (profilu) ślimakowej (śrubowej). Linia pierwszego wirnika („męskiego”, zwanego też najważniejszy lub czynnym) wchodzi w profil – wgłębienie drugiego („żeńskiego”, nazywanego także biernym). Te dwa wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach. W sprężarkach smarowanych olejem wirnik główny napędza wirnik bierny.

Następną jest sprężarka odśrodkowa. Jeżeli sprężarki odśrodkowe posiadają identyczny efekt pod postacią sprężonego powietrza jak dwa wcześniejsze systemy, to trzeba podkreślić, że zdobywają je w całkowicie inny sposób. Podczas gdy sprężarki śrubowe i tłokowe sprężają przez zminimalizowanie objętości pobranego powietrza, to sprężarki odśrodkowe podnoszą ciśnienie poprzez zwiększenie prędkości powietrza. Z tego też są one często nazywane sprężarkami dynamicznymi.