Jaki mamy wybór w sprawie sprzętu sprężarki do osuszacza powietrza? Poznajcie trzy główne rodzaje

Sprężone powietrze nazywane jest często „czwartym medium energetycznym” stosowanym w przemyśle. Ale w przeciwieństwie do wody, gazu czy elektryczności – użytkownik powietrza jest również jego producentem.

przemysł

Autor: dr_zoidberg
Źródło: http://www.flickr.com
Całkiem łatwo zostać swoim osobistym dostawcą tego typu energii – wystarczy kupić i zainstalować sprężarkę do sieci sprężonego powietrza czy osuszacze sprężonego powietrza i sprzętumającego miejsce w naszym zakładzie. Jednym z najistotniejszych etapów produkcji tego rodzaju powietrza (http://www.zdrowie-dom.pl/43-oczyszczacze) jest wybranie właściwej sprężarki. Jaki kompresor powietrza będzie najdoskonalszy. Bez watpienia to najlepsze są trzy rozwiązania.

Pierwszą z nich jest sprężarka używająca tłoka.Reguła funkcjonowania sprężarki tłokowej jest banalna do zrozumienia. Także z reguły zwana jest sprężarką wyporową (objętościową) – sprężarka tłokowa pobiera wyznaczoną objętość powietrza i poprzez tłok, a dokładniej pracę wymuszoną siłą przekazaną z połączonego z nim korbowodu, zmniejsza objętość pobranego powietrza, podnosząc jego ciśnienie Następną jest sprężarka klimatyzacji śrubowa.

przemysł

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż nie w tak oczywisty sposób jak te wyposażone w tłok kompresory śrubowe są tez maszynami typu wyporowego. Sprężanie może odbywać się poprzez zazębianie się dwóch wirników o naciętej linii (profilu) ślimakowej (śrubowej). Linia pierwszego wirnika („męskiego”, zwanego także najważniejszy lub czynnym) wchodzi w profil – wgłębienie drugiego („żeńskiego”, zwanego także biernym). Te dwa wirniki będą obracać się w przeciwnych kierunkach. W sprężarkach wysmarowanych olejem wirnik podstawowy będzie napędzał wirnik bierny.

Ostatnią jest sprężarka odśrodkowa. Jeśli sprężarki odśrodkowe posiadają identyczny rezultat w postaci sprężonego powietrza jak podane wcześniejsze systemy, to trzeba podkreślić, że osiągają je w całkiem rozmaity sposób. Podczas gdy sprężarki śrubowe i tłokowe sprężają przez zmniejszanie objętości pobranego powietrza, to sprężarki odśrodkowe mogą podnieść ciśnienie poprzez zwiększenie prędkości powietrza. Z tego też są one nagminnie zwane sprężarkami dynamicznymi.