Jakie wykorzystanie posiadają transoptory?

Najpierw trzeba zaznaczyć co to są te transoptory. Otóż, to półprzewodnikowe elementy optoelektroniczne składające się przynajmniej z jednego fotoemitora i dodatkowo jednego fotodetektora, sprzężonych optycznie i umiejscowionych we wspólnej obudowie. nic Ci to nie mówi, to schematycznie mówiąc transoptory akceptują na przesyłanie znaków elektrycznych z wejścia na wyjście bez potrzeby połączenia obwodów wejściowych i wychodzących.

transoptor
Współczynniki, jakie majątransoptory zależą do własności ich substratów składowych tzn. diody LED i dodatkowo fotodetektora. Znaczącym parametrem jaki definiuje transoptory to: wzmocnienie, czyli stosunek prądu przychodzącego najczęściej zmierzającego do spójności, częstotliwość, która zniżona jest do przenoszenia sygnałów jak również napięcie przebicia izolacji pomiędzy obwodem wejściowym i wyjściowym.

Jedną z najistotniejszych funkcji transoptora jest rozbicie galwaniczne to znaczy oddzielenie elektryczne dwóch części urządzenia. Waśnie w tym celu transoptory są wykorzystywane, gdzie za przykład może posłużyć stroboskop np. w stroboskopach sterowanychznakiem z zewnętrznego sterownika.

Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to na pewno sprawi Ci radość informacja, że analogiczny artykuł jest na wyciągnięcie ręki. Po prostu zobacz ten link cyfrowy.

W tej sytuacji, jeśliby nie było transoptora sterownik byłby bezpośrednio związany z siecią 220v i w razie jakiejkolwiek awarii, na sterownik popłynęłoby całe napięcie co grozi spaleniem.

Użytkowane są również w mechanice pomiarowej, wysokich napięć, automatyce, receptorach położenia. Można je też spotkać w konkretnie każdym zasilaczu impulsowym, gdzie służą do galwanicznego odseparowania obwodu przychodzącego od wyjściowego biorąc pod uwagę wymogi ustawowe. Często użytkuje się je w podobny sposób w telefonach stacjonarnych jak również komputerach.

Krótko mówiąc, transoptory mają ograniczone pasmo przesyłania, a od prądu diody umiejscowionej w transporcie zależy ich maksymalna częstotliwość przesyłanego sygnału a także najlepszy prąd kolektora tranzystora. Zatem, w większości przypadków transoptora będzie się używać do przenoszenia sygnałów cyfrowych, a nie analogowych.