Jakiego rodzaju zadania w przedsiębiorstwie ma kadrowa? O czym trzeba pamiętać? Jakie kwestie są najbardziej istotne?

By wykonać określone obowiązki wobec pracowników, pracodawca musi dość często zatrudniać do tego zadania osobę na stanowisku kadrowej. Ma to miejsce szczególnie w większych firmach, bo w niedużych firmach takie zadania to po prostu domena księgowej.

Co warto wiedzieć na ten temat?
Na kadrowej spoczywa napraWDę sporo zadań, między innymi przygotowywanie umów o pracę, wypełnienie świadectw pracy czy obliczanie wymiaru urlopu.

Pragniesz zapoznać się z następnymi intrygującymi postami na zbliżony temat? Bez problemu. Kliknij na hiperłącze do witryny i czytaj tak długo, jak zechcesz.

To oczywiście nie wszystkie zadania, ale te tutaj wymienione są jednymi z popularniejszych. Kadrowa powinna wykonywać je sumiennie, by w razie kontroli którą organizuje Państwowa Inspekcja Pracy nie wynikła taka okoliczność, iż coś będzie niedopilnowane.

led

Autor: Angel Breton
Źródło: http://www.flickr.com
W tego rodzaju okoliczności pracodawca ma problem, z tym że jednakże następnie wyciągnie on konsekwencje z niedopilnowania takich obowiązków przez kadrową. Może ją za to zwolnić, jak więc widać, kadrowa ma niezwykle istotne zadania w każdej firmie i musi – jak to się mawia – cały czas trzymać rękę na pulsie, żeby firma funkcjonowała jak najlepiej. Dobrze pamiętać, iż kadrowa ponosi trzy typy odpowiedzialności.
120W Notebook Power Adapter

Autor: Trust
Źródło: Trust
Pierwsza to odpowiedzialność służbowa, co oznacza pojawia się w sytuacji, jak na przykład kadrowa nie dopilnuje terminu wypłaty wynagrodzenia czy czegoś w takim rodzaju.

Inna – porządkowa odnosi się do nieprzestrzegania organizacji i porządku w dziedzinie pracy, kolejna natomiast materialna odnosi się do naprawienia szkody, która była w stanie pojawić się przez zaniechanie albo działanie. W każdej z takich sytuacji mogą zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.