Kamery cctv wykorzystywane są obecnie w bardzo wielu branżach. Monitoring maksymalizuje poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz usprawnia pracę policji

Obecność monitoringu w życiu publicznym stała się już niemal naturalnym zjawiskiem. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jesteśmy prawie cały czas obserwowani. Z jednej strony ogranicza to naszą przestrzeń prywatną, ale też sprawia, że jesteśmy o znacznie bezpieczniejsi.

Kamera do monitoringu
Należy przy tym zauważyć, że skorzystać mogą na tym obie strony – więcej informacji. Monitoring chroni bowiem jednocześnie te osoby, które są nagrywane, jak i tego, kto zamontował kamerę w wybranym przez siebie miejscu. Przykre konsekwencje ponosi zatem tylko ten, kto dopuścił się wykroczenia lub przestępstwa. Film nagrany na taśmie może bowiem być wykorzystany tylko i wyłącznie w celu rozpoznania i oskarżenia sprawcy. Nie wolno go udostępniać ani rozpowszechniać. Szczególnie w celach komercyjnych. Dlatego najpierw kamery cctv pojawiły się w obszarach wyjątkowo narażonych na przestępców, tzn. np. supermarkety albo przedszkola i szkoły. Potem zaczęto je montować je w autobusach, biurach, na uczelniach oraz na przejściach dla pieszych. Dzisiaj monitoruje się już całe dzielnice, ulice lub obszary, takie jak stare miasto, plac przed ratuszem czy przystanek autobusowy. Zobacz więcej: solidny alarm All Secure – (telewizja przemysłowa Gdańsk) rowerowy.

monitoring
Na monitoring wizyjny pieniądze przeznaczają szczególnie najbardziej rozwinięte miasta. Działa już system monitoring Poznań. Poznańskie władze wydały pieniądze na kopno aż 446 kamer, które 24 godziny na dobę monitorują to, co dzieje się na obszarze miasta. Kamery cctv zostały zamontowane w najbardziej strategicznych miejscach. Funkcją monitoringu wizyjnego ma być zapobieganie przestępczości, skrócenie procedury ścigania przestępców, zwalczanie chuligaństwa, wzrost(zobacz cena gazu dla firm Axpo Polska) poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta oraz monitorowanie ruchu ulicznego. Do tej pory monitoring Poznań dobrze realizuje te zadania, o czym można się przekonać czytając np. lokalną prasę. Wygląda na to, że dzięki kamerom cctv znaczna część działańpodjętych przez poznańską policję zakończyła się powodzeniem. Monitoring zamontowany jest naturalnietakże innych większych miastach, takich jak np. Warszawa, Wrocław czy Toruń. Taki system okazuje się pomocny zwłaszcza w nocy. Ruch uliczny jest wówczas bardzo spokojny. Patrole policji nie zawsze mogą być w porę zawiadomione o niebezpieczeństwie. Zarejestrowane materiały umożliwiają jednak zidentyfikowanie człowieka jakiś czas po dokonaniu wykroczenia albo nawet przestępstwa. Taśmy dostarczają jednocześnie materiału dowodowego. Więcej na temat: link.