Kilka wskazówek odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby dobrze funkcjonowały, należy się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy o zachowanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki niniejszym poradom można by osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu.

Ten serwis internetowy karty pamięci zawiera wciągające informacje na opisywany temat, zatem, jeżeli ta kwestia Cię ciekawi, to zobacz to obowiązkowo.

Komputer, jeżeli jest podłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu zainstalowanych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą pokazane wszystkie bieżące istniejące połączenia razem z ich statusem.

Przedstawiony zostanie również końcowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być użyte, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Będą wypisane nazwy docelowych hostów oraz aplikacji, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale należy niezwykle uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasami samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś w następnej kolejności na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.