Które zawodowe oświetlenie w największym stopniu nie zawiedzie na scenie?

Światło było obecne na scenach muzycznych i dramatycznych od bardzo dawna. Jeszcze jakiś czas temu popularne było wykorzystywanie dużych i nieporęcznych lamp scenicznych, których najważniejszymi minusami była duża konsumpcja energii elektrycznej oraz fakt że bardzo się nagrzewały.

Ciepło od poziomu  1

Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka tego rodzaju w ostatniej dekadzie przeszła jednak wielką ewolucję. W miejsce lamp scenicznych wykorzystuje się obecnie lampy ledowe, które mają niewielką masę, są energooszczędne, a przy tym mogą być sterowane i synchronizowane za pomocą komputera, co pozwala na osiągnięcie fenomenalnych efektów wizualnych. Na scenach stosuje się poza tym głowice laserowe, które świetnie współgrają z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz pozostałe pomniejsze akcesoria do oświetlania jak np. węże świetlne czy taśmy led.

Zawód oświetleniowca

W ostatnich latach narodziła się nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli osoby będącej ekspertem w oprawie świetlnej występów gwiazd muzyki. Tego rodzaju osoby opracowują widowiska wizualne dla zespołów muzycznych, współpracują z Djami, są poza tym zatrudniani w klubach muzycznych, gdzie pomagają instalować sprzęt oświetleniowy.

Jeśli będziesz zdania, że umieszczone w tym artykule informacje są ciekawe, przeczytaj ponadto szczegóły w linku przyłącza kanalizacyjne. Odnajdziesz tam równie wartościowe dane.

Terapia światłem

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Podstawowym wyposażeniem v-jaya jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta jest podobna do tej używanej przez akustyków – wyposażona jest w suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Umożliwia ona zaprogramowanie uprzednio wymyślonego programu oświetleniowego (na przykład połączonym z tzw. setem Djskim), bądź ręczne sterowanie głowicami oświetleniowymi, na przykład w czasie koncertu. Taka urządzenie umożliwia oprócz tego współpracę z rzutnikami i wyświetlanie dodatkowych wizualizacji.

Oświetlenie niedrogo

Sprzęt oświetleniowy jest dzisiaj na tyle niedrogi, że duża liczba Djów, obsługujących imprezy okolicznościowe czy wesela, może nabyć własny zestaw dostosowany do własnych wymagań. Tacy artyści najczęściej używają głowic laserowych, wytwornic dymu, do popularnych sprzętów należy poza tym tzw. taśma led.

Tego rodzaju taśmy są bardzo widowiskowe, gdy stawia się je np. u podstawy konsolety. Są one dodatkowo wyposażone w mikrofon, który dopasowuje aktualne światło do puszczanej muzyki. Jest ponadto możliwość synchronizacji kilku taśm z pojedynczym mikrofonem, tak żeby pokazywały one dokładnie taki sam efekt.