Mikrokontrolery - konstrukcja i zastosowanie

Rozpoczynając od początku, mikrokontrolery jako mikrokomputery jednoukładowe które posiadają jednostkę kierowniczą, pamięć RAM i takżerozbudowane układy wejścia i wyjścia. Określenieto pochodzi od kluczowegoobszaru ich zastosowań, jakim jest kierowanie urządzeniami elektronicznymi, takimi jak: urządzenia biurowe, przyrządy medyczne (w tym implanty), zdalnego sterowania, elektronarzędzia, systemy kierowania silnikami samochodowymi, a niekiedy zabawki i dodatkowo inne systemy zintegrowane.
kontroler
Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowym producentem tego przyrządu był układ Intel, sprzedawany w 1976r. Lecz za wynalazcę traktuje się Gary’ego Boona’a z firmy Texas Instruments. Mikrokontroler tworzy przydatny i samodzielny system mikroprocesorowy , nie wymagający użycia specjalnych elementów, których potrzebowałby do funkcjonowania tradycyjny mikroprocesor. Z drugiej strony, mikrokontrolery przystosowane są do bezpośredniej współpracy z rozmaitymi urządzeniami zewnętrznymi, w tym też takimi, do których obsługi tradycyjny mikroprocesor potrzebowałby użycia dodatkowych układów zewnętrznych - mselektronik.pl.
Wykorzystuje się je powszechnie w sprzęcie AGD i RTV, układach kontrolno-pomiarowych, w przemysłowych układach automatyki, w telekomunikacji, modułach oraz urządzeniach które są podłączone do komputerów. Na obecną chwilę można wyróżnić różnorodne warianty mikrokontrolera m.in. 32-bitowe z rodziny LPC, AVR, Cortex, ARM. Chcąc zakupić tego typu sprzęt należy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Mikrokontrolery sklep i wybrać jeden konkretny, który nas
kontroler
Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
ciekawi. Ceny wahają się od 3 zł do 49 zł, a każdy produkt jest szczegółowo opisany, tak abyśmy wiedzieli co kupujemy. Niemniej jednak, mikrokontrolery sklep posiadają też stacjonarny, położony tak naprawdę wszędzie w tym miejscu, gdzie sprzęt elektryczny czy też komputerowy.

W chwili, gdy pragniemy zakupić takie narzędzie, należy zaczerpnąć wskazówek profesjonalistów, chyba że sami jesteśmy informatykami. Dziś, w księgarniach czy bibliotekach można nabyć książki dotyczące obsługi mikrokontrolera, ponieważ ogromne możliwości proponowane obecnie przez nawet najprostsze mikrokontrolery sprawiają, że wielu elektroników dalej odczuwa przed nimi respekt.