Niezawodny sposób zabezpieczenia informacji w komputerze

Bezpieczeństwo danych komputerowych jest dla mnóstwa spółek oraz urzędów kwestią kluczową. To na serwerach przechowywane są niezwykle istotne informacje, odnoszące się do np.

urządzenia mobilne

Autor: Mastercook

klientów podmiotu, księgowości czy też bieżących projektów. Jeżeli byłyby przechowywane jedynie na jednym dysku, a ten by się uszkodził, może to grozić bardzo znacznymi następstwami.
oświetlenie

Autor: Sunset Removals
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu informatycy zalecają używanie urządzenia które, choć system operacyjny komputera traktuje jako jeden dysk, w rzeczywistości składa się z od paru do nawet kilkuset dysków twardych. Narzędzie to nazywane jest jako macierz dyskowa oraz jest istotnym elementem pamięci masowych. Macierz jest wykorzystywana do administrowania oraz dostarczania informacji, które są przetwarzane przez daną firmę czy instytucję. Używanie macierzy dyskowych może zapewnić bezpieczeństwo informacji przez ich duplikowanie. Macierze te są sprzedawane w wersji do montażu wewnątrz serwerów lub w wersji zewnętrznej. Poszczególne dyski złączone są w tzw. grupy RAID, a dowolna z nich jest podzielona na tzw. partycje.
Osoby odpowiedzialne za jakiekolwiek rozbudowane środowisko IT, muszą (jeżeli jeszcze tak nie zrobiły), zdecydować się na wykorzystanie takiego rozwiązania. Wprowadzenie go w życie na początkowym etapie projektowania infrastruktury, pozwala na zminimalizowanie ewentualnych problemów przy jego późniejszej rozbudowie. Następną poza bezpieczeństwem, zaletą wynikającą z zastosowania macierzy, jest możliwość korzystania z wieloprotokołowego dostępu do magazynowanych informacji.

Jeszcze inną zaletą jest zmniejszenie obciążania procesora komputera i niezwykle prosta administracja administracja serwerami warszawa kwit całym systemem, a możliwa późniejsza jego rozbudowa jest transparentna dla reszty tego systemu.