Jak zacząć wznoszenie własnego domu?

Ażeby budowa domu nie była zmorą, należałoby przeznaczyć nieco czasu na selekcje dobrych wykonawców. Wbrew pozorom, nie jest ich mało na rynku, jednakże z nich należy wyselekcjonować te najwspanialsze. Poszukiwania fachowców, powinno się rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej jesienią bądź zimową porą, o ile przewidujemy rozpocząć budowę na wiosnę, albo nawet wcześniej.
najlepsze porady budowlane
Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.
Właściwe brygady budowlane nie stronią od trwałego szkolenia się i są na bieżąco z śmiałymi technologiami. Ekipy z wprawą, mogą poszczycić się referencjami. Powinno się spotkać się z właścicielem, bądź brygadzistą z firmy wykonawczej samodzielnie i zadać pytanie o zeszłe osiągnięcia, o ile to realne, pogadać z klientami, jacy budowali dom korzystając z usług danego wykonawcy, czy też ujrzeć na żywo wykonywaną konstrukcję. Wskazane jest zwrócić uwagę na to, czy firma funkcjonuje w pełni prawnie, czy dane przedsiębiorstwa działają w Internecie i czy firma jest chętna podpisać umowę.


Umowa powinna być spisana jak najbardziej konkretnie, brać w rachubę poszczególne fazy prac i ich obszar, klarownie ujmować przedziały czasowe i pory zakończenia poszczególnych cykli, oraz je wyceniać. Trzeba również klarownie zaakcentować początek, a zwłaszcza czas końca prac budowlanych i odmówić następstwa niedotrzymania terminów, lub np. zniszczenia budulców, na skutek ich niefachowego zamontowania. Trzeba pamiętać, iż dobre brygady, w żadnym wypadku nie są tanie.
budowa domu
Autor: TEKTUM
Źródło: TEKTUM
Są także w stanie przygotować dość szczegółowy kosztorys prac, dzieląc ją na cykle i uzasadniając wartości. Rozmawiając o wartościach robocizny powinno się wiedzieć o tym, że są dostępne systemy budowlane (link), które przyspieszają budowę i skracają jej czas nawet o połowę i sprzęty które znacznie te prace upraszczają. Czas budowy i pieniądze, które przekażemy na taki cel, zależne są od technologii w której budujemy. Pożądane byłoby rozliczać się z kolejnych etapów budowy po ich zakończeniu i odbiorze. Tu pomóc może inspektor nadzoru, który może zjawiać się na placu budowy w kluczowych momentach, weryfikować prawidłowość realizacji robót i potwierdzać, czy wszystko zgadza się z planem.