Odgromniki jako narzędzia do asekuracji istotnych fragmentów obwodów

Piorunochrony są przyrządy które używa się do ochrony ważnych fragmentów obwodów.

Wyładowania atmosferyczne występują ciągle na wszystkich kontynentach i powodują znaczne straty. Przyczyniają się do niszczenia urządzeń zarówno przemysłowych, jak i domowych. Z uwagi na ich ogromną i zaskakującą naturę nierzadko wywołują tragiczne konsekwencje w instalacjach elektrycznych.

elektryka

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

W celu zabezpieczenia przyrządów elektrycznych wrażliwych na zmiany napięcia wywołane m.in. uderzeniem pioruna niezbędna jest wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna będzie zabezpieczona, jeśli w skrzynce elektrycznej umieścimy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskaźniki uszkodzenia, które uwidocznią niezbędność wymiany ochronnika.

Wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa polega na stworzeniu zestawienia punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych przewodów trafiających do budynku, ponadplanowych złączeń wyrównawczych i uziomu z główną szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: serwis Są trzy grupy ochronników które zabezpieczają przed wahaniami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą wystąpić w sieci która zasila budynek.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bezpiecznie przyjmie falę przepięciową i odwiedzie prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji.

Hej, sprawdź to (http://www.c-l.pl/kategoria-produktu/zelkotytopkoty/pod-lakier/), jeśli dotąd nie wiesz o tej ciekawej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Ubezpieczy nie tylko przed przepięciami podczas burzy, lecz również łączeniowymi, które zdarzają się w sieci zasilającej.Kupując stosowny ogranicznik przepięć powinno się wziąć pod uwagę optymalne napięcie stałej pracy między drutem fazowym i neutralnym. Znaczący jest konfiguracja sieci, oraz wytrzymałość udarowa połączona z udarami prądowymi, jakie pochodzą od uderzenia piorunu.

Ograniczniki muszą być poddawane cyklicznej inspekcji przynajmniej raz w roku, zaś ponadplanowe skontrolowanie powinno się zrealizować po wystąpieniu uderzenia piorunu w obiekt.

Bezdotykowy i szybki test ogranicznika wykonuje się za pomocą ruchomego urządzenia pomiarowego. Wybór i realizacja części ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej należy zlecić elektrykowi.