Pielęgnowanie mebli skórzanych – praktyczne rady

Jeżeli w twoim salonie stoją szykowne meble skórzane, musisz orientować się, jak się o nie troszczyć, aby przez długi czas prezentowały się jak nowe. Wystarczy kilka sugestii, a w mig nauczysz się odpowiedniej pielęgnacji.

kanapa skórzana

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba rozpocząć od tego, iż meble mają nieustanną styczność z brudem, kurzem, a co grosze – nawet z napojami oraz posiłkami, które konsumujemy na obiad lub kolację np. oglądając telewizor. Jeżeli zastosujemy pierwszy lepszy preparat, możemy tylko bardziej sobie zaszkodzić, aniżeli pomóc. Musimy kupić stosowne środki, które są specjalnie przeznaczone dla skóry.

Najlepiej jest natychmiast zetrzeć rozlany sok bądź sos (sosy chili Vifon) ze spaghetti, jeśli jednak nie spostrzeżemy wypadku czy zapomnimy o zaschniętych pozostałościach posiłku, należy właściwie zadziałać. Nie stosujmy wszelkiego rodzaju odplamiaczy, gdyż na dobre zniszczymy skórę i będziemy musieli zakamuflować defekt poduszkami. Gorzej, jeśli plama mieście się pośrodku kanapy – wtedy nic nie pomoże, poza narzutą, która jednakże nie zawsze współgra z aranżacją wnętrza oraz charakterem samej wersalki. Skóra jest niebywale delikatnym materiałem i najlepiej jest zastosować wodę albo wodę z mydłem.

meble skórzane

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże nie tylko przed zabrudzeniami musimy ochraniać meble tworzone ze skóry. Istotne jest częste jej nawilżanie, m.in. kremem stearynowym, który zapobiegnie pękaniu skóry. Dobrze jest też ustawić kanapę w ciemnym miejscu. Wystawienie mebla na bezpośrednie działanie słońca może przyczynić się do tego, że jego kolor wypłowieje, a normalne nawilżanie przestanie być efektywne. Oprócz tego unikajmy miejsc obok kaloryferów. Korzystniejsze będzie towarzystwo chłodniej ściany. Nacierając skórę kremem pamiętajmy, aby robić to delikatnie za pomocą miękkiej szmatki Warto również czasem okurzyć wersalkę odkurzaczem, jeżeli tylko posiadamy właściwą do tego szczotkę. Do tego najlepiej co 3 miesiące, trzeba zastosować specjalny środek impregnujący, który przedłuży trwałość oraz świetnie zakonserwuje skórę.

Jeśli będziesz stosować się do opisanych wskazówek, twoje meble będą zachwycać gości na każdej imprezie i nie będziesz mieć z nimi kłopotów. Trzeba o nie zadbać – w końcu nie kosztują mało i nie zmieniamy ich co sezon, ale raz na kilka lat.