Podstawowe informacje o budowie ekranów LED, sposobie ich działania i przykładowych zastosowaniach.

Udając się na imprezę sportową lub koncert spora ilość kibiców narzekało, że siedząc w którymś z odległych rzędów niewiele miało okazję zobaczyć. Ze wsparciem dzisiaj mogą przyjść nowoczesne technologie wyświetlania obrazów, a należą do nich przykładowo panele LED. Ta właśnie technologia od niedawna jest ogromnie popularna, wynika to z faktu, że ceny tych urządzeń znacznie spadły, będąc tym samym dostępne dla dużo większej liczby klientów.

Monitor LED od Samsunga

Autor: Partner of Promotion
Źródło: Partner of Promotion
Ekrany LED wykonuje się w dużej ilości rozmiarów. Posiadają one panelową budowę, więc bez problemów da się je łączyć w duże sekcje, pozwalając tym samym na obsłużenie nawet największych wydarzeń. Panele LED często są używane właśnie na różnych sportowych czy kulturalnych imprezach, lecz można je także zobaczyć w czasie konferencji, targów czy wystaw. Coraz chętniej właściciele wielu obiektów zaczęli wykorzystywać takie ekrany także w celach informacyjnych, na przykład na dworcach czy w marketach, są one bardzo wygodne w użytkowaniu i elastyczne jeżeli chodzi o wyświetlaną treść.

Jedną z najważniejszych zalet paneli LED jest jednolity poziom świecenia bez względu na warunki oświetleniowe . Znaczenia nie ma, czy będzie świecić słońce, czy też panuje absolutna ciemność – w każdym z tych przypadków ekran (tani monitor hdmi) LED bardzo dobrze spełni swoją rolę, bo diody nie są wrażliwe na zmiany światła. W ekranach wykorzystuje się nowoczesne diody, które mają wysoką jasność, przez co jest świetnie widoczny nawet z daleka. Ekrany LED, tak samo jak monitory, złożone są punktów zwanych pikselami.

ekran LED

Autor: Blake Patterson
Źródło: http://www.flickr.com
W skład każdego będą wchodzić trzy kolorowe diody, zielona, niebieska i czerwona, i zmieniając natężenie ich światła dostaje się końcową barwę piksela który widzi odbiorca. Każdym pikselem można sterować niezależnie, przez co da się za pomocą takich ekranów emitować barwne, dynamiczne, szybko zmieniające się obrazy, np. . Obsługa paneli led jest prosta, wszystko można zrobić za pomocą specjalistycznych programów na laptopie albo komputerze.