Przedsiębiorca pisząc instrukcję dla swojego sklepu, musi zapoznać się z aktualnymi ustawami

Sklepy sieciowe robią się coraz powszechniejsze jako punkt dokonywania zakupów, stając się wyjściem i współzawodnictwem dla tradycyjnego handlu. Decyduje o tym głównie wygoda. Pomimo tego zarówno konsumenci, jak i właściciele sklepów internetowych skarżą się na pewne niewygody charakterystyczne dla sprzedaży internetowej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Kupujący pragnęliby być lepiej obsługiwani przez możliwie jak najlepiej poinformowanych doradców telefonicznych. Brakuje im szczegółowych opisów artykułów i rzetelnych zdjęć. Życzyliby sobie także unikania przykrych sytuacji powiązanych ze zwrotem lub – link – reklamacją produktu. Z kolei sprzedający skarżą się na kontrahentów wykorzystujących swoje uprawnienia, choćby rezerwujących przedmioty, których nie zamierzają następnie kupować.

Ostatnio niemiłosiernie trudnym działaniem, zwłaszcza dla niedużych e-sklepów, stało się pozywanie do sądu właścicieli, którzy niepoprawnie sformułowali regulamin swojej witryny (prawo w zakupach internetowych). Niektórzy prawnicy lub organizacje deklarujące ochotę obrony praw klientów, znajdują nieprawidłowe określenia i składają doniesienie o wykroczeniu. W tej sytuacji sprzedający imają się różnych metod, usiłując na przykład chować regulacje witryny przed wyszukiwarkami lub generalnie unikając zamieszczania go w miejscu dostępnym i przedstawiając go dopiero na wyraźne życzenie przyszłego konsumenta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Mocodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że właściciel sklepu musi posiadać regulamin e-sklepu i wykładać go do wglądu klientom. Według zapisów aktu prawnego opracowany przez usługodawcę przepis regulujący działanie sklepu, powinien zawierać kategorię i zakres świadczonych usług, warunki świadczenia tych usług, wymagania techniczne oraz ograniczenie dostarczania treści bezprawnych, wymogi zawierania i odstąpienia od umów oraz procedurę postępowania reklamacyjnego. Jednak napisanie poprawnego regulaminu sklepu, sprawia sprzedającym wiele problemów. W wypadkach wątpliwych należny skonsultować się z prawnikiem. Zamierzając skorzystać z takiego wsparcia, warto mieć projekt instrukcji sklepu.