Rozliczenie PIT: nie tak straszne jak się wydaje!

Wiele ludzi obowiązkowe rozliczenie PIT uważa za coś niezwykle kłopotliwego, a dodatkowo totalnie zbytecznego. Niestety każdy z nas zmuszony jest do tego, by się rozliczyć. Zamiast więc narzekać, warto dowiedzieć się, iż PIT 2014 wcale nie jest taki zły jak go malują!

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Warto wiedzieć rzecz jasna o tym, że rozliczenie podatkowe możemy wysłać do urzędu przez internet albo też złożyć samodzielnie w siedzibie urzędu. Poza tym specjalny PIT 2014 program pozwoli nam samodzielnie sprawnie uzupełnić wszystkie dokumenty dzięki czemu zaoszczędzimy nieco czasu i energii – zobacz na .

Wypełnienie niezbędnego rozliczenia podatkowego powinniśmy zacząć od szczegółowego ustalenia źródeł osiągniętych przez nas dochodów, jak również wyboru odpowiedniego formularza podatkowego. Należy także przekonać się, czy możemy rozliczyć się np. z małżonkiem albo też czy należą nam się jakieś ulgi i odliczenia. Wiele ludzi tak bardzo boi się rozliczenia, że woli oddać ten obowiązek profesjonaliście, który zrobi je za niego, najczęściej za pewną opłatą. Ale rozliczenie PIT wcale nie jest tak pracochłonne jak może się wydawać.

Jak uważasz? Czy informacje na omawiany temat są ciekawe? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst (http://www.webtec.pl/), a znajdziesz w nim wiele genialnych wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Osobom bez wykształcenia księgowego najczęściej może to zająć kilka godzin, aczkolwiek z całą pewnością zostanie nam kilka złotych w kieszeni i też odrobina satysfakcji (porady i wskazówki). Oprócz tego należy pamiętać również o tym, że w internecie odnajdziemy obecnie niemało darmowych programów, które dosłownie „prowadzą nas za rękę” w trakcie rozliczenia.

Jeżeli jednak mamy pewność, że również z pomocą narzędzi internetowych nie jesteśmy w stanie rozliczyć PITa, można zlecić to zadanie specjalistom. Paradoksalnie biura rachunkowe nie oczekują za PIT-y wysokich kwot od osób fizycznych. Nieco więcej zapłacą jedynie osoby, w sytuacji których podliczenie jest nieco bardziej skomplikowane bo np. korzystają z kilku ulg podatkowych. Należy jednak uważać na oferty, które kuszą nazbyt niskimi opłatami za pomoc.

Musimy wiedzieć o tym, iż za wszelkie nieścisłości w podliczeniach odpowiada osoba, której podpis jest pod PIT-em. Powinniśmy zatem być jak najbardziej uważni w tym aspekcie. Ważne jest również, abyśmy dotrzymali niezbędnych terminów rozliczenia.