Rynek pracy za parę lat: co się niebawem odmieni?

Które umiejętności zawodowe intensyfikować w obliczu prężnie zachodzących zmian gospodarczych?
Identyfikacja najbardziej pożądanych na rynku umiejętności i zawodów jest w praktyce możliwa tylko przez określenie prądów rozwoju poszczególnych branż.

Największa ilość nowych fachów pojawić się może w sektorach, jakie rozwijają się obecnie niezwykle dynamicznie, zatem informatycznym oraz telekomunikacyjnym. Przykładem takiego zawodu jest na przykład testowanie aplikacji mobilnych. Specjalizacje owe będą generować nowe miejsca pracy, wymagające dokładnie sprecyzowanych kompetencji o „niszowym” zakresie.

Chcesz poszerzyć swą wiedzę na temat przedstawiony w tym artykule? Więc namawiamy – kliknij w źródło i przeglądaj kolejne interesujące wpisy.

Przewiduje się, iż będą poszukiwani, deficytowi już współcześnie, mechatronicy oraz teleinformatycy, a również eksperci sieciowi, wyspecjalizowani w projektowaniu, WDrażaniu a także administrowaniu komputerowych sieci.

komputer - rzut

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

Naukowcy przewidują, iż równie dynamicznie, jak w odcinku ICT, miejsca pracy pojawiać się będą w specjalizacji biotechnologicznej. Można ją uznać za wiodącą ze względu na możliwość wykorzystania jej w przeróżnych dziedzinach przemysłu. Znaczące będą również takie sektory gospodarki jak ekologia, nanotechnologia oraz energetyka. Następną odmianę zawodów przyszłości tworzą profesje „internetowe”, dla przykładu projektant serwisów i sklepów on-line albo analityk internetowy.

Do niej przynależą też te powiązane z organizacją jak też sposobem prezentacji treści stron www albo opracowywaniem strategii jednostki, tyczącej się komunikacji z pomocą poczty e-mail channel specialist. Przyszłość stoi również przed wszelkiego typu „tradycyjnymi” usługami, np. finansami czy też edukacją.