Solidny fotograf musi być sprawnym rzemieślnikiem, jednakowoż wymagana jest też odrobina talentu. Równie ważny jest profesjonalny sprzęt

Życie zdefiniowane obrazami może być ożywcze i niezwykle interesujące. Nie jest to jedynie to, co widzimy, choć obrazy zdominowały nasze pole widzenia i wyobraźnię każdego dnia, ale to, co jesteśmy w stanie uwiecznić na fotografiach. To co na fotografiach potrafi opisać lepiej i więcej, niż to co możemy zobaczyć w rzeczywistości. Generalnie, zdjęcia to troszkę inna realność, tym bardziej w dobie Photoshopa, gdy każdą fotografię możemy odpowiednio „podrasować”. Pomimo wszystko, dla osób, które profesjonalnie wykonują zdjęcia liczy się tak naprawdę prawdziwe zdjęcie, czyli coś, co można nazwać fotografią bez żadnych ulepszeń.

Aparat fotograficzny

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, każdy fotograf będzie się posiłkował różnymi „ulepszaczami” w swojej pracy, jak chociażby filtry, które potrafią dać całkowicie inny efekt, jak i także programy do obróbki zdjęć, jednocześnie tak naprawdę fotografa poznaje się po tym, jak jest w stanie zrobić zdjęcie. Co to oznacza? Najprościej ujmując odpowiedniego fotografa cechuje idealna obserwacja otaczającej go rzeczywistości i pragnienie poznawania

.

Podobnie, jak pisarz musi mieć wielką wyobraźnię, ale też, jak pisarz, który powinien w kilku słowach potrafić zdefiniować określoną kwestię, dość identycznie fotografa można poznać po wyrażeniu tego przez obraz. Fotograf więc to swoisty „malarz współczesności”, być może nigdy nie malował w tradycyjnym pojmowaniu, lecz odtwarza świat bardziej profesjonalnym i nowoczesnym sprzętem – aparatem fotograficznym. To nie sprzęt jednak tworzy artystę, jakim jest fotograf, jednocześnie jest niesamowicie pomocny. Nie można być przykładowo fotografom bez obiektywów – . Obiektywy potrafią zmienić właściwie perspektywę. Jedno zdjęcie zrobimy z oddali, drugie natomiast możemy wykonać z bliskiej odległości.

Dzięki konkretnym obiektywom jest to możliwe do spełnienia. Są także pozostałe obiektywy, bardziej specyficzne, jak na przykład rybie oko, obiektyw, który wykonuje zdjęcia, które mają dziwne, lecz intrygujące, beczkowate zniekształcenie obrazu. To jednocześnie też znaczy, że profesjonalny fotograf powinien stale ciągle swój sprzęt. Powinien posiadać właściwe obiektywy, filtry i sprzęt, jaki robi najlepsze zdjęcia. Nawet jednak z takim arsenałem nie da się wykonać najlepszego zdjęcia, skoro fotograf nie czuje tego, co robi, tak więc bardzo ważna jest pasja i odrobina talentu.