Tworzymy sklep internetowy – o czym musimy pamiętać?

Dziś zdecydowana większość handlu funkcjonuje w internecie. Aby mieć szansę na tym specyficznym rynku, trzeba posiadać sklep internetowy, którego oferta zainteresuje potencjalnych klientów. Dużo osób popełnia jednak wiele błędów przy tworzeniu sklepu online, przekreślając jednocześnie swoje szanse na sukces.

Tworząc sklep online, trzeba pamiętać o dwóch fundamentalnych zasadach: każdy sklep musi mieć sprecyzowaną branżę oraz grupę docelową i musi być przyjazny dla klientów.

Kiedy już przestudiujesz ten wpis, nie mniej wciągająca okaże się ta polecana strona www, gdyż ma zbliżone dane na ten temat.

Co to znaczy? Projekt sklepu internetowego musi wskazywać, do jakiego klienta oferta ma dotrzeć. Zupełnie inny wygląd oraz odmienną stylistykę tekstów będą mieć sklepy: z gadżetami dla młodzieży, z artykułami gospodarstwa domowego, z akcesoriami dla niemowląt.

Internet

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli natomiast chodzi o to, co zrobić, żeby sklep – pełna analiza – był przyjazny dla użytkowników, to należyzwrócić uwagę na praktyczny aspekt samej witryny, łatwość w dostępie do konkretnych informacji i przejrzystość sklepu online.

Dobrze wykonany projekt sklepu internetowego niewątpliwie pomoże zachować praktyczność strony. Jak to zrobić? Oferta na sklepy internetowe. Menu musi być przejrzyste, zakładki muszą być dobrze podpisane, tak, żeby nie pozostawiały wątpliwości, do jakiej kategorii sklepu prowadzą. Ważne jest, aby klient, robiący zakupy w naszym sklepie, nie czuł się skołowany z powodu braku informacji, ale nie może również czuć się przytłoczony nadmiarem tekstu i grafiki. Najczęściej powtarzane błędy to brak cen przy ofertach produktów oraz brak wyszukiwarki wewnętrznej, która umożliwiłaby sortowanie produktów np. pod względem ceny, lub typu.

Internauci, robiący zakupy w sklepach internetowych, bardzo nie lubią także namolnych okienek reklamowych oraz źle sformatowanych tekstów – jednolite teksty, bez podziału na akapity, naprawdę źle się przyswaja. Najlepiej oceniane przez klientów są te sklepy, które oprócz towarów, udostępniają również darmowy dostęp do informacji branżowych, np. sklep z odzieżą narciarską może zamieścić w swojej witrynie podstronę ze wskazówkami, dotyczącymi tego, w jaki sposób wybierać kombinezon, albo kurtkę. Tego typu działania to nie tylko szansa na wzrost zainteresowania witryną, lecz także metoda na jej lepsze wypozycjonowanie. My wiemy, jak zrobić dobry sklep –