Ubiegaj się o odszkodowanie za opóźnienie lotu oraz uszkodzenie bagażu

Jeżdżąc po świecie niekiedy zdarza nam się poruszać samolotem. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form transportu, ale często przynosi ze sobą pewnie niedogodności – może to być opóźniony lot bądź zniszczenie bagażu.

bagaże

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Kiedy zdarzy się, że nasz bagaż zostanie uszkodzony bądź będzie zagubiony, bez wahania należy zgłosić to odpowiedzialnym za lot jednostkom. W sytuacji uszkodzenia bagażu koniecznym warunkiem jest wypełnienie specjalnego formularza. Kiedy walizka ulegnie zniszczeniu, linie lotnicze z reguły proszą o dołączenie rachunku z nowej walizki i zwracają nam pieniądze. Ciężej jest, jeśli zostaną zniszczone przedmioty będące w walizce, w takim przypadku zwrot kosztów może odbywać się poprzez pokazanie paragonów z kupionych rzeczy. Jeżeli ich nie posiadamy, linie lotnicze oszacują wartość przez wagę bagażu. Lepiej jest więc nie brać ze sobą drogich przedmiotów, które szybko mogą ulec uszkodzeniu. Kiedy spotyka nas odszkodowanie za odwołany lot również nam się należy.

Spóźniony przewodom zobacz (zalecamy tą stronę) odwołany lot przynosi ze sobą dużo straconego czasu na terenie lotniska, w niedogodnych warunkach. Kiedy lot jest opóźniony przewoźnik powinien zorganizować oczekującym pasażerom posiłki oraz napoje na czas oczekiwania, a gdy trwa to parę godzin także nocleg. Kiedy w miejscu docelowym będziemy więcej niż trzy godziny po zaplanowanym przyjeździe możemy ubiegać się o odszkodowanie u przewoźnika. W przypadku kiedy został odwołany lot odszkodowanie może zostać nam wypłacone przewodów zobacz (więcej na tej stronie) przewoźnik może zaproponować nam podróż w innym terminie.

Lotnisko

Autor: Nelson L.
Źródło: http://www.flickr.com
Zwrot kosztów otrzymamy także, kiedy oferowane zastępcze połączenie wyjątkowo różni się od odwołanego, przykładowo pod względem przesiadek lub też czasu podróży. Lotniska próbują jak najlepiej zadbać o pasażerów, którzy zmuszeni są oczekiwać na spóźniony lub zastępczy lot.

Kiedy spotka nas sytuacja, w której zmuszeni będziemy oczekiwać na przelot, dobrze jest ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika. Istotne jest jednak, aby posiadać konkretne uzasadnienie i przedstawić je możliwie jak najszybciej osobie odpowiedzialnej za przejazd, tak żaby można było je pozytywnie rozpatrzyć i zwrócić nam koszty.