Użycie farb do celów edukacyjnych oraz terapeutycznych

Farbki do malowania palcami to farby wodne o konsystencji galaretowatej, nieszkodliwe i łatwe do czyszczenia. Farby te nadają się do malowania na delikatnym, lecz odpornym papierze i na brystolu.Zastosowanie farbki do celów wychowawczych i terapeutycznych zastosowano dawno temu.

przejdź do www

Autor: Latia Boykin
Źródło: http://www.flickr.com

Metoda szybko osiągnęła dużą popularność pośród wychowawców, psychologów, lekarzy, jacy spostrzegli jej cenne i trudne do dokonania innymi metodami walory. Ze względu na łatwość wdrożenia i pełną nieszkodliwość, farby do malowania palcami w pełni nadają się do zapoznania dziecka z techniką malowania. Polecane dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Istotną cechą przeznaczenia farbek jest to, że zapewnia ona maluchowi znaczące potencjały wyrażenia się przy najmniejszych wymaganiach dotyczących biegłości i sprawności technicznych. Jest jedną z najlepszych postępowań aktywowania wolnej ekspresyjności kreatywnej.

Metoda malowania wszystkimi palcami przy pomocy farby do malowania palcami – serwis – może być rozważana jako detal projektu wychowawczego dla dzieci, wstęp do twórczości plastycznej. Nie sposób wyobrazić sobie dziecko, które mogłoby odmówić sobie tej zabawy jak malowanie palcami. Jest to jeden z części pełnej integracji sensualnej u malucha. Istotą działania malucha jest jego biegłość doznawania świata za pomocą wszelkich zmysłów. Malowanie palcami przynosi mu taką sposobność, a przy tym jest wielką zabawą.

farby

Autor: Debbie Hallsworth
Źródło: http://www.flickr.com
Przed przystąpieniem do zabawy z przeznaczeniem farby do malowania palcami, należy w należyty sposób przygotować przestrzeń pracy dla malucha.

Jeżeli przedkładana tutaj problematyka to Twoje hobby – wyraź opinię (https://tulibaby.pl/pufosiadki-pufy-dla-dzieci) na ten temat. Twój komentarz z pewnością dla redaktora się liczy.

Obszerny arkusz szarego papieru powinno się rozwinąć na stoliku zgodnie z myślą dziecka, jednak w taki sposób, by nie zakrywał całego blatu. Istotne, żeby stolik nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie miało do niego dojście z jakiejkolwiek możliwej strony. Podobnie ważny jest również sposób zlokalizowania farb. Każde barwy powinny zostać ułożone w odrębnych miseczkach, do których zmieści się cała rączka dziecka. Używając farby do malowania palcami, rozwiniemy dzieci manualnie, ich wyobraźnię, także oswobadzamy ich uczucia.