W jaki sposób należy efektywnie odprowadzać ciepło z nagrzewających się podzespołów?

Każdy element oraz część układu komputerowego podczas stałej pracy tworzy ciepło, w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego. Dość szczególnie narażony na bardzo duże temperatury jest procesor który nagrzewa się do nawet 50 0C. Oprócz tego powinno się tu również napisać o innych podzespołach do których należą karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery

Autor: Dafydd Vaughan
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku obecnie jest bardzo dużo typów układów chłodzących, są to dla przykładu układy wodne, gdzie ciepło odprowadzane jest poprzez krążącą wodę o niższej temperaturze niż sam element chłodzony, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych (więcej na W przypadku bardzo efektywnych i szybkich procesorów kilkurdzeniowych nie możemy zapomnieć o równie wydajnym chłodzeniu, ta sama sytuacja tyczy się także kart graficznych posiadających podobny układ, który nagrzewa się w również dużym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Rozpatrując rozwiązania chłodzące dostępne na rynku musimy zdecydować się na ten, który będzie dostosowany do podzespołów które mamy u siebie w komputerze ale również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążały naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie cieczą wykazuje bardzo dużą efektywność oraz spore obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie dosyć kosztowane. Dobrym przykładem dla średniej półki procesorów jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio przyczynia się do odprowadzania ciepła z elementów płyty głównej i połączony jest z wentylatorem. Nie można tu zapominać o stosowaniu pasty termoprzewodzącej, którą należy nałożyć w małej ilości na górną część procesora Chłodzenie wodą jak i powietrzem mamy możliwość używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej gabarytów jak i jej dużej wydajności.

Fascynuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło zdjęcia z drona wrocław a odkryjesz tam atrakcyjne informacje, które na długi czas zapamiętasz.

Wielu użytkowników decyduje się także na dość radykalny krok, a mianowicie podwyższanie taktowania zegara procesora a co z tego wynika zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się też temperatura.

praca z laptopem

Autor: Libertic
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko podejmuje decyzje o zakupie nowego niesamowicie wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, musi w dużym stopniu wyłożyć dużą ilość pieniędzy także w chłodzenie tych podzespołów, gdyż wraz z nagrzewaniem się spada wydajność tych poszczególnych elementów a co za tym idzie całego komputera. Kalkulując koszty zakupu nie możemy pomijać w tym wypadku ceny jaką przychodzi nam zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie jest to już istotne czy będzie to popularny wiatrak połączony z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.