W jaki sposób urządzenia chronione są przed za dużym napięciem elektrycznym? Czego używamy do zabezpieczenia sieci elektrycznej przed wyładowaniami?

prąd jest bardzo pomocnym typem energii. To za jego sprawą działają urządzenia. Natomiast tak samo jak duża oraz pożyteczna jest jego siła, tak samo może niekiedy być poza kontrolą.

warystory

Autor: Josep Bracons
Źródło: http://www.flickr.com

Wtedy musimy radzić sobie z przepięciami. Jednak urządzenia są robione w taki sposób, żeby tego typu sytuacje nie były problemem.
W urządzeniach montowane są warystory. Są one takim zabezpieczeniem gdy mamy do czynienia z za wysokim napięciem prądu. Dzięki nim, w momencie gdy tej energii jest zbyt dużo oraz mogłaby ona uszkodzić sprzęt, tego typu warystor jest takim bezpiecznikiem. Dzięki temu sporo urządzeń w domu nie ulega awarii na skutek zmian zasilania.
Ogromną dawką elektryczności są na pewno pioruny. Tutaj jednak musimy radzić sobie z niekontrolowaną siłą tego typu wyładowań.

Zajrzyj na naszą stronę – w niej oczekuje na Ciebie kompleksowy tekst (http://www.a-pro.pl/sklep-elektryczny/) tego działu. Opracowaliśmy go dla Ciebie z przyjemnością.

Dlatego właśnie na przykład linie elektryczne posiadają ograniczniki przepięć, przeczytaj dodatkowe informacje tak zwane odgromniki. Natomiast przez wzgląd na to, iż są to rzeczy dość kosztowne, to zakłada się je jedynie w miejscach raczej strategicznych. Takich jak na przykład transformatory. Takim rodzajem ogranicznika przepięć jest ogranicznik odcinający, który właśnie dobrze radzi sobie z wyładowaniem pioruna. Posiada on mało skomplikowaną budowę oraz jest niezawodnym urządzeniem. Jednak jakąś wadą może być negatywny wpływ warunków pogodowych na taki sprzęt.

Iskiernik, czyli jedna z najważniejszych części tego urządzenia, nie jest szczelnie zamknięta, co powoduje jego szybszą eksploatację. Co na pewno nie jest pożądane.