W jaki sposób zachować anonimowość w sieci internetowej

Zewsząd otaczają nas treści reklamowe. Przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnych billboardów oraz broszur tak bardzo, że idziemy obojętnie nieopodal nich. Naturalnie nie oznacza to, że nie mają na nas wpływu, jednak jest on zdecydowanie mniej intensywny niż wpływ reklamy multimedialnej w sieci. Wyższość tych drugich polega nie jedynie na większym wachlarzu opcji. Pozwala dodatkowo na personalizację przekazu. Korzystając z internetu zostawiamy po sobie niemało danych, częstokroć całkiem nieświadomie.

wyszukiwarka

Autor: Descrier
Źródło: http://www.flickr.com

Wyszukiwarki a także serwisy internetowe zbierają dane (zobacz utylizacja dysków HDD) o naszej działalności. Dane te są wykorzystywane poprzez agencje marketingowe, dzięki czemu mogą one kierować do nas o wiele bardziej efektywną reklamę. Nie jest to jednak wyłączny sposób w jaki dane (zobacz https://www.happytree.com.pl/rodo-niszczenie-dokumentow-zawierajacych-dane-osobowe/) podmiotowe mogą być wykorzystywane. Tworzenie profili psychologicznych konsumentów jest jednym z narzędzi jakie oferują tak zwane metody prognozowania popytu Powiedziawszy bardziej czytelnym językiem, próbują one przewidzieć popyt na usługę lub produkty analizując postępowania nabywców, bądź poszukiwane przez nich dane. Często więc mamy wrażenie że jesteśmy obserwowani w sieci. Każdemu z nas zdarzyło się namyślać w jaki sposób powstrzymać niepożądaną stronę z 300 reklamami samochodu czy innego artykułu, którego w tej chwili nie szukamy. Metod na to jest parę. Najpopularniejsze przeglądarki oferują nam dodatki gwarantujące pozbycie się problemu. Jak zablokowac strone ? Najprostszym sposobem jest włączenie w naszej wyszukiwarce opcji tzw. blokowania wyskakujących okienek.

przykładowa strona internetowa

Autor: Adriel Hampton
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy w stosunkowo prosty sposób „przyuczyć” wyszukiwarkę które treści może przepuścić a których nie. To rozwiązanie jednakże nie anuluje problemu śledzenia nas w internecie, zmniejsza jedynie skutki tego działania. Niekiedy jednakże pragnęlibyśmy być bardziej anonimowi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu portali pomagających zachowywać bezimienność. Najbardziej popularną z takich sieci jest Tor. Co to jest TOR ? Jest to sieć serwerów pozwalająca na przemianę oryginalnego adresu IP eksploatatora tak, iż prawie nierealne jest rozpoznanie prawdziwej tożsamości użytkownika. Dane przesyłane są od komputera użytkownika do serwera, w którym dane identyfikacyjne są losowo modernizowane i wysyłane na następny serwer gdzie znowu są zmieniane.