W jakich miejscach stosuje się ochronniki przepięciowe? Do jakich rzeczy mogą służyć? Czy używa się ich również w przypadku fotowoltaiki?

Urządzenia elektryczne poddawane są oddziaływaniu prądu o różnego rodzaju nasileniu. Najczęściej takie nasilenie jest kontrolowane, jednak czasami bywa tak, że napięcie jest za duże i w takim wypadku urządzenie jest zagrożone awarią.

Jakie zabezpieczenie używane jest na takie możliwe sytuacje?
Ochronnik przeciwprzepięciowy (ważne źródło) montuje się na aparaturze w razie tego typu sytuacji. Dawniej nazywany był odgromnikiem właśnie dlatego, że sytuacje, o jakich mowa to na przykład uderzenie pioruna. W momencie, gdy zdarzy się wyładowanie na przykład podczas burzy, tworzy się czasowe przepięcie. Taki ogranicznik zmniejsza czas jak również moc impulsu. Takie urządzenie montuje się z reguły na kluczowych częściach sieci elektrycznej, takich jak transformatory.

źródło oryginału

Autor: clry2
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy chodzi o ograniczniki fotowoltaika (s-p – klimatyzacja wrocław) również stosuje je do zabezpieczenia systemu. W fotowoltaice stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje ograniczników.

To użyteczne źródło (https://www.kolnet.eu/oferta/internet/internet-bezprzewodowy) zapewne będzie dla Ciebie wartościowe, ponieważ odnajdziesz w tamtym miejscu informacje podobne do takich, które czytasz tutaj.

W miejscach, gdzie ma się do czynienia z prądem stałym są to specjalne ograniczniki, z kolei tam gdzie jest prąd przemienny są one standardowe. Dobrze jest również mieć pojecie, iż gdy dobrane zostaną one w sposób niewłaściwy to realne jest zagrożenie pożarowe. Na pewno również system fotowoltaiczny powinien być zainstalowany wraz z piorunochronem. Jednak używać należy, ażeby takie urządzenie nie było zainstalowane blisko części systemu PV.

Tego typu ograniczniki mają szerokie zastosowanie tam, gdzie zagrożenie takimi zmianami prądu jest realne. Ograniczeniem jest na pewno ich cena, z tej przyczyny trzeba zastanowić się czy użycie ich jest aby dobrą decyzją.