W jakim celu potrzebujemy twardy dysk? – pogłęb swoją wiedzę o informatyce

Komputer dziś to urządzenie tak powszechne jak sto lat temu pióro wieczne – narzędzie dziś już praktycznie w zaniku. Nie wiadomo jakiego rodzaju narzędzi będziemy uniwersalnie używać w kolejnym wieku. Wiadomo jednak, że wymagania wobec tych przyrządów rosną. Lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na wydajne komputery bardzo prędko przetwarzające informacje, co w istotny sposób oddziałuje na komfort pracy.

Pewnym z w najwyższym stopniu istotnych jest dysk twardy – narzędzie w którym zapisane są wszelkie dane, razem z systemem operacyjnym. Współcześnie mamy do dyspozycji 2 odmiany tego rodzaju urządzeń: starszy dysk talerzowy jak też nowsze dyski SSD. Oba podejścia mają swoje wady i atuty. Trzeba zatem mieć pojęcie do czego konieczny nam jest ten dysk.

dysk twardy

Autor: WD
Źródło: WD

Jeżeli zależy nam na znacznej pojemności, wiemy że będziemy gromadzić duże pliki, najpoprawniej byłoby zdecydować się na dysk talerzowy. Z kolei jeżeli pojemność dysku będzie miała dla nas małe znaczenie, warto rozważyć kupno najnowszych technologii. Dyski SSD wyróżniają się małymi wymiarami i dużą szybkością pracy i o wiele większą wytrzymałością na uszkodzenia fizyczne. Niestety, również mniejszą pojemnością. Jednak dziś w zastosowaniach biurowych ilość miejsca na dysku twardym na jakim pracujemy ma coraz mniejsze znaczenie, albowiem większą część informacji gromadzimy i tak na serwerach dalekich od naszego biureczka.

Oczywiście nawet jeżeli przewidzimy, że nie chcemy trzymać danych w tak zwanej chmurze obliczeniowej można zastosować podejście hybrydowe, to znaczy dyski SDD spożytkować jako miejsce gdzie zainstalowany będzie system operacyjny jak też inne potrzebne oprogramowanie. Z kolei efekty naszej pracy możemy gromadzić na dysku zewnętrznym HDD podłączonym do komputera za pomocą kabla USB. Dyski SDD sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bezgłośna praca a także niewielkie rozmiary.

Nadmieniono w tym artykule o serwerach. Zagadkowe to pojęcie oznacza urządzenie o dużej pojemności do którego podłączone są w większości wypadków zdalnie inne komputery. Do efektywnego działania tych urządzeń nieodzowne jest specjalistyczne oprogramowanie.

Nie masz ochoty zakończyć intrygującego tematu na jednym wpisie? Więc zachęcamy do następnych – kliknij w źródło i przejdź na zbliżoną stronę.

Podobnie jak w domowym komputerze do wyboru mamy oprogramowanie Windows oraz Linux. Trzeba przyznać, że oprogramowanie typu Linux Server jest zdecydowanie bardziej rozpowszechnione przez wzgląd na jego większą uniwersalność jak też zdecydowanie większe bezpieczeństwo.