Wideodomofon – dla spokoju, dla pewności, kto stoi za drzwiami. Czym są te sprytne urządzenia? Co o nich wiemy? Warto je posiadać?

Słyszałeś na pewno o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet coś na taki temat czytałeś, lecz poza tym Twoja wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona. W tym artykule postaram się pokrótce omówić to ciekawe pojęcie, przedstawić w prosty sposób, czym wideomofon jest.

Warto wiedzieć, czym wideodomofon różni się od domofonu i wideowizjera. Normalny domofon składa się z bramofonu, czyli panelu, jaki jest montowany na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych oraz unifonu. Jest on umieszczany już w mieszkaniu. Jednocześnie, unifonów w środku może być kilka, wszystko jest zależne od tego, który model mamy dostępny. Zasada funkcjonowania wideodomofonu jest dość podobna, jak w przypadku domofonów. A więc, przy wejściu trzeba zainstalować panel zewnętrzny, różni się on jednakowoż od standardowego zastosowania, tym, że jest wyposażony w kamerkę.

domofon

Autor: David Goehring
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiornik wewnętrzny, jaki posiadamy w domu posiada nieduży ekran, najczęściej jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po wciśnięciu właściwego przycisku włącza się, aby przekazać obraz do unifonu wewnątrz naszego domu. Dzięki temu można zobaczyć, kto stoi przy drzwiach.

Przeczytaj więcej na temat (https://www.gohero.pl/dji-phantom-4-pro) pokrewnego artykułu – są w tamtym miejscu opublikowane niezwykle użyteczne informacje, które z pewnością wykorzystasz w praktyce.

Jak nietrudno odgadnąć, takie zastosowanie na pewno poprawia nasze bezpieczeństwo, bo przed otwarciem drzwi jesteśmy w stanie upewnić się, kto jest naszym gościem. W dzisiejszych czasach, kamery coraz częściej mają możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To ważne i bardziej profesjonalne, gdyż do tej pory najczęściej takie „transmisje” były poklatkowe, parę kadrów w ciągu sekundy. Bardzo istotna w kontekście wideodomofonów jest kwestia kontroli dostępu. Kiedyś taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w przedsiębiorstwach czy bankach. Stosowany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, najczęściej magazynów czy serwerowni.

Kontrola dostępu polega na identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać jesteśmy w stanie w dzisiejszych domofonach i wideodomofonach jest metodą identyfikacji o niskim stopniu zabezpieczeń. Oczywiście jesteśmy w stanie sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia odznaczają się przykładowo różne klucze, takie jak karty plastikowe z kodem kreskowym lub karty zbliżeniowe. Najbardziej nowoczesne zabezpieczenia to cechy biometryczne, co znaczy skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednakże na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednakże czy w przyszłości ten stan nie ulegnie zmianie.