Wyjątkowy urlop? Sprawdź, jak zgodnie z prawem korzystać z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zwykle budzi naprawdę wielkie kontrowersje nie tylko pośród pracowników, lecz również pośród pracodawców. Zazwyczaj nie wiemy dobrze, jak brać tego typu wolne na żądanie, więc na wszelki wypadek w większości przypadków z niego nie korzystamy.

Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z przepisami – rozwiewamy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!
Jak wiele dni nam przysługuje?
Urlop na żądanie trwa cztery dni w ciągu roku kalendarzowego. Co istotne, prawo do tego urlopu ma tylko pracownik, który już nabył prawa do urlopu normalnego, natomiast wolne na żądanie mieści się w ramach urlopu normalnego. Znaczy to, że nie mamy kolejnych czterech dni wolnego w ciągu roku, jednak korzystamy z urlopów na żądanie w ramach przysługujących nam dni wolnych.
Jak wziąć taki urlop?
Jeżeli chcesz wziąć urlop na żądanie, bez wątpienia powinieneś to zgłosić pracodawcy. Tego typu dni wolne nie są jednak obejmowane w planie urlopowych na dany rok – ich istotą wszakże jest to, iż zazwyczaj potrzebujemy ich w nagłych sytuacjach. Jeżeli zgłosisz pracodawcy chęć wzięcia urlopu na żądanie wręcz w tym samym dniu, zdecydowanie nic złego nie powinno się stać.

efekty
Czy pracodawca mógłby Ci odmówić zgody na urlop?
W większości wypadków sądzi się, iż przełożony nie może odmówić Ci prawa do wzięcia urlopu na żądanie.

W większości przypadków jest to na pewno prawda – chyba że chcesz brać urlop całkowicie bezpodstawnie – dla przykładu jeżeli już od jakiegoś czasu wiesz, iż nie będzie Cię tego dnia w pracy lub od dawna masz już coś zaplanowane na ten dzień, a Twój przełożony się o tym dowie, wówczas na pewno może wyciągnąć poważne konsekwencje.

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy informacje, które opisują prezentowany temat, są wystarczające. Jeśli nie, to przejrzyj stronę www, która posiada istotne wiadomości.

Wówczas powinieneś raczej normalnie zgłosić wcześniej wolne tego dnia.